Perfumy można przygotować samodzielnie i odtworzyć niemal każdy zapach

samodzielne tworzenie zapachow

W specjalnie zaprojektowanych laboratoriach można pod okiem ekspertów odtworzyć ulubiony zapach lub przygotować nową, autorską mieszankę zapachów, która będzie idealnie pasowała do gustu i osobowości klienta. Tak wyprodukowane perfumy są spersonalizowane i niepowtarzalne.

Przy komponowaniu perfum należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Perfumy przygotowuje się z trzech nut zapachowych: nuty głowy, która jest najbardziej wyrazista bezpośrednio po nałożeniu perfum i bardzo szybko się ulatnia, nuty serca, która zawiera w sobie esencję całego zapachu, oraz nuty głębi, czyli bazowego zapachu, która utrzymuje się najdłużej. Perfumy są produkowane na bazie olejów lub roztworów wodno-spirytusowych. Zapach stworzony na bazie oleju jest jednak dużo trwalszy i bardziej naturalny.

Projektowanie zapachu

– Każdy zapach pachnie inaczej na innym człowieku. Wszystko zależy od pH skóry, a nawet od nastroju. Skóra inaczej pachnie, kiedy się boimy, a inaczej, kiedy jesteśmy szczęśliwi. Można stworzyć sobie kilka rodzajów perfum, np. zapach dzienny, na co dzień, taki bardziej sportowy, i wieczorowy. Są zapachy, które lepiej sprawdzają się latem, i takie, które są mocniejsze, dlatego fajniej się sprawdzają zimą – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Monika Zagajska z Mo61 Perfume Lab.

Zagajska zwraca uwagę na to, że współcześnie odchodzi się od podziału na zapachy damskie i męskie. Obecnie perfumy komponuje się biorąc pod uwagę indywidualny gust klienta, nawet jeżeli zapachy przez niego wybrane w pierwszym odruchu mogą wydawać się co najmniej nietypowe. Zdarzają się nawet klienci, którzy chcą odtworzyć zapach swojej ulicy lub miejsca, które jest dla nich wyjątkowe.

– Perfumerie niszowe wprowadzają obecnie zapachy charakterystyczne: zapachy ulicy, benzyny, asfaltu albo kadzidła. Nie można powiedzieć, że one są damskie albo męskie. To są zapachy nietypowe, ale coraz bardziej popularne – tłumaczy Zagajska.

Mimo że tradycyjny podział na perfumy damskie i męskie przestaje zobowiązywać, kobiety i mężczyźni mają zazwyczaj zupełnie inne podejście do przygotowywania perfum. Mężczyźni częściej wiedzą, czego oczekują, i potrafią podać konkretne składniki wybranego przez nich zapachu, podczas gdy kobiety operują głównie nazwami marek używanych przez siebie.

Spersonalizowana mieszkanka zapachów

– Okazuje się, że mężczyźni czytają etykiety swoich perfum. Mówią, że interesuje ich zapach na bazie paczuli, drzewa sandałowego z dodatkiem grejpfruta. Z kobietami jest nieco inaczej. Kobiety często mówią, że chciałyby stworzyć coś podobnego do zapachów, które używają. To nam bardzo pomaga, bo gdy znamy zapachy, które są dostępne na rynku, mamy punkt referencyjny i możemy coś podobnego w danej nucie zaproponować – mówi Zagajska.

Własnoręcznie przygotowywane perfumy to interesująca i bardziej spersonalizowana alternatywa dla zapachów kupowanych w dużych sieciach, ale i pomysł na niecodzienne hobby lub prezent. Dla niektórych klientów to również jedyny sposób na to, by odtworzyć zapach perfum, które zostały wycofane z produkcji.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz